Unveiling the Secrets of Painting - InfraredArt

Metoda namjernoga, ciljanoga slikanja dvostrukih slika u vizualnom i bliskom infracrvenom području (eng. near-infrared, NIR/Z) na 1000 nm jedinstvena je u svijetu. I bez promatrača skrivene slike postoje kao tajna slika ili poruka dok se IR kamerom ne otkriju. Riječ je o jednom djelu, ali dvama različitim doživljajima iste slike. Umjetnost u infracrvenom slikarstvu postoji iako nije vidljiva, iako je skrivena. Znanstvenik i umjetnik, prof. emeritus Vilko Žiljak, sa svojim je istraživačkim timom, 2007. godine u Zagrebu, razvio inovaciju nazvanu INFRAREDESIGN / InfraredArt. Prvu primjenu u stvaranju Infrared slikarstva (engl. infrared painting, IRP) ostvarila je akademska slikarica Nada Žiljak izložbom u Galeriji sv. Ivan Zelina 2008. godine.

Dijana Nazor Čorda interdisciplinarnim je pristupom u spoju znanosti i umjetnosti znatno doprinijela Infrared slikarstvu daljnjim istraživanjem vlastitih svojstava blizanaca boja u vizualnom i bliskom infracrvenom svjetlu.

Istraživala je nove mogućnosti slikanja na temelju propitkivanja pigmenta/boje i određivanju njegove Z vrijednosti, što je rezultiralo prvim doktoratom u slikarstvu s primjenom InfraredArta, pod mentorstvom red. prof. art. Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Izložba likovnog dijela doktorskoga rada, pod nazivom Slike u infracrvenom području – odlaganje vidljivoga, bila je izložena u Domu hrvatskih likovnih umjetnika u Galeriji Bačva i Maloj dvorani Galerije Prica u Samoboru 2006. godine. Godinu ranije ciklus slika pod nazivom Nevidljivi čuvari izložen je u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog u sklopu koncerta Gudačkog kvarteta Sebastian. Slike manjih dimenzija, koje su prethodile završnoj izložbi, prvi su put nakon obrane doktorata predstavljene u Muzeju Prigorja 2018. godine. Autorica je pokazala razne mogućnosti slikanja ovim novim postupkom stvarajući u trima razrađenim apstraktnim stilovima u vidljivom spektru, dok su na istim slikama u NIR području vidljivi različiti motivi (anđeli, tekstualne poruke / citati, portreti značajnih filozofa, povjesničara umjetnosti, umjetnika, likovnih kritičara i autoportreti).

Novim ciklusom, početkom 2019. godine, Nazor Čorda počela je istraživati odnos monokromnih, crnih tonova u vizualnom spektru i IR slike koje neočekivano krije labirint. Ovom inovativnom metodom slikanja obje su slike jednako važne i prave jer su međuovisne. S namjerom su slikane na istom platnu te zajedno kriju tajnu sliku, to jest predstavljaju jedno te isto djelo.

There are several reasons to employ this method of painting. The first is, of course, pioneering the use of a completely new method in contemporary painting. It is a great challenge to be among the first artists in the world to create new possibilities of painting on the same medium.

Drugi je razlog jer se infracrvenim postupkom stvaraju nove, akromatske likovne senzacije. Iako monokromna, nevidljiva je slika estetski jednako vrijedna kao i ona u vizualnom spektru. Ovaj je način slikanja uzbudljiv jer omogućuje svjesno slikanje/skrivanje motiva nevidljivih na prvi pogled. Ovo dvostruko, intimno slikarstvo suvremeno je po načinu promatranja slike i načinu svjesnog korištenja svojstava boja nevidljive slike u vizualnom i NIR/Z spektru.

Infracrveno slikarstvo (InfraredArt) otvara dodatni prostor umjetničkoj slobodi da zadovolji umjetnikovu potrebu za skrivanjem motiva iz intime i podsvijesti, a omogućuje i unošenje tajnih poruka koje umjetnik može skriti u golim okom nevidljivi spektar.

Skrivena je slika tajna sve dok se ne otkrije. Svaki je gledatelj dio tog iznenađujućeg procesa razotkrivanja i promatranja golom oku nevidljivih slika. Raznim suvremenim infracrvenim kamerama mogu se otkrivati ciljano naslikane IR slike koje kriju neočekivano – tajnovitu sliku.